БлогЯк студенту отримати кваліфіковану медичну допомогу в Польщі - Polska Consult TM

Мало кому зі студентів у Польщі вдається обійтися без медичної допомоги. На щастя, польська система охорони здоров’я працює відповідно до суворих правил, а отримати лікування можна безкоштовно. Головне розібратися в системі надання послуг і, звичайно, ж оформити медичну страховку (ubezpieczenie zdrowotne).

Отож, куди звертатися студентам у разі потреби отримати консультацію лікаря, а також у разі якщо потрібна екстрена медична допомога?

Як оформити студенту медобслуговування в поліклініці?

Якщо студент застрахований у Національному фонді охорони здоров’я (NFZ), він має права на лікування в будь-якій поліклініці Польщі. Найкраще обрати лікаря недалеко від університету або місця проживання. Студенту буде набагато простіше звернутися по меддопомогу в поліклініку, яка, приміром, розташована недалеко від гуртожитку.

Серед документів, які потрібні під час оформлення в поліклініку, слід зазначити:

  • паспорт із чинною візою;
  • документ із NFZ;
  • документ про реєстрацію за місцем проживання;
  • Карта Поляка (якщо вона оформлена).

Далі необхідно заповнити заяву зі своїми персональними даними. Як бачимо, при оформленні у лікарню, потрібно гарно знати Польську мову, тому краще за все попередньо пройти мовні курси та здобути необхідні знання.

Студенту повідомляють, до якого лікаря (rodzinny lekarz) він буде прикріплений і з яким згодом потрібно буде укласти декларацію.

Як отримати консультацію лікаря

Якщо раптом студент у Польщі захворіє або йому знадобиться рецепт на якийсь препарат, йому потрібно зателефонувати до приймального відділення (przychodnia lekarska) і записатися до свого терапевта.

Якщо пацієнту потрібна консультація лікаря вузького профілю, наприклад, до психолога, rodzinny lekarz випише направлення (E-skierowanie) і скаже, де можна записатися до нього на прийом. Слід бути готовим, що на очікування може піти від кількох тижнів до кількох місяців. Що робити в такому разі, якщо допомога потрібна терміново, ми напишемо в цій статті нижче.

Також варто врахувати, що в Польщі є фахівці, до яких не потрібно брати направлення у свого терапевта.

Серед них такі лікарі як:

  • онколог;
  • венеролог;
  • гінеколог;
  • дерматолог;
  • психіатр;
  • окуліст.

Тобто в разі, якщо потрібна медична допомога від цих фахівців, достатньо до них попередньо записатися та прийти на прийом.

Як отримати рецепт на ліки студенту в Польщі

Варто зазначити, що на багато медикаментів у польських аптеках потрібен рецепт. За загальними правилами, його видає або терапевт, або фахівець вузького профілю.

Якщо у студента таке захворювання як цукровий діабет і йому потрібно потрапити на прийом до ендокринолога для отримання рецепта, слід знати, що час очікування може перевищити місяць і більше залежно від зайнятості лікаря. Однак є винятки – якщо в молодого чоловіка чи дівчини є довідка з діагнозом, оформлена лікарем з України, терапевт може виписати рецепт на ліки.

Як проходить прийом студентів у польській лікарні?

Прийом пацієнтів лікарями здійснюється в будні дні до 18 години. Якщо ж потрібно звернутися до лікаря в будні дні після 18:00 або у вихідні та святкові дні, то тоді потрібно звернутися до спеціальних пунктів надання допомоги при лікарнях.

Вони працюють у будні дні після 18:00 і до 8:00 ранку, а також вихідні та святкові дні. У цих відділеннях також приймають лікарі загальної практики. Тобто якщо студент навчається в польському університеті у другу зміну та заняття в нього тривають до 19.00, він зможе звернутися за консультацією до лікаря, але вже в іншому порядку.

Як студенту отримати невідкладну допомогу?

На жаль, бувають і такі випадки, коли медична допомога студенту потрібна негайно. Якщо отримано травму або різко погіршилося самопочуття, потрібно звертатися по екстрену допомогу.

Як студенту викликати швидку?

Якщо ж виникає необхідність екстреної медичної допомоги, то тоді слід зателефонувати до швидкої допомоги за номером 999 (у Польщі) або за загальноєвропейським номером – 112. Слід зважати на той факт, що швидка допомога (szpitalny oddział ratunkowy, SOR) приїде лише в тому разі, якщо існує загроза життю людини.

Наприклад, якщо йдеться про отримання важкої травми або раптову втрату свідомості. Тобто якщо у студента температура 39, до нього швидка не приїде, йому потрібно самостійно їхати в SOR.

Як самостійно звернутися до SOR?

SOR у Польщі – це відділення в лікарні, в якому можуть надати екстрену допомогу пацієнтам. Тобто якщо, наприклад, людина зламала руку, то їй самій необхідно приїхати у відділення. Там пацієнтів реєструють і класифікують за ступенем тяжкості, присвоюючи їм типи ускладнення.

Так, існує чотири типи пацієнтів:

  • червоний;
  • помаранчевий;
  • зелений;
  • блакитний.

Залежно від цих типів варіюється час очікування надання допомоги – від миттєвої до 8 годин очікування. Якщо раптом на пацієнта чекає якась планова госпіталізація в лікарню, то лікування в лікарні буде безкоштовним. Це ж стосується випадків, якщо потрібна планова операція і вона проходить без ускладнень.

Що робити якщо у студента немає медичної страховки?

У випадках, якщо студент з якихось причин не зміг оформити медичне страхування, він може обслуговуватися в приватній клініці. Існує величезна кількість різних клінік від великих до малих, де можна вибрати для себе пакет медичної допомоги, який цікавить, укласти договір, оплатити цей пакет і отримувати послуги лікарів від терапевта до вузькопрофільних фахівців. Звісно тоді витрати на навчання та проживання у Польщі будуть вищі.

У приватну поліклініку може звернутися студент і тоді, коли не має змоги очікувати на прийом лікаря вузького профілю довгий час і потрібна термінова консультація.

Міжнародний освітній проєкт Polska Consult TM багато років допомагає сотням українських абітурієнтів успішно вступити до престижних польських університетів і адаптуватися в новій країні.

Використай свою можливість – стань студентом у Польщі та зроби перший крок на шляху до успіху!