З кожним роком все більше українських випускників шкіл в якості студентів відправляються на навчання до університетів Польщі. Це пов’язано з багатьма причинами, перш за все з економічними та географічними, а також з виникненням додаткових кар’єрних можливостей.

Мрія про безкоштовну освіту мотивує багатьох батьків майбутніх студентів на пошуки польського коріння, за наявності яких можливе отримання Карти Поляка – документа, який підтверджує приналежність до польського народу і дозволяє здобувати освіту в Польщі безкоштовно!

Карта Поляка для студентів – це не міф, а реальність

Вагомий відсоток серед іноземних студентів в польських університетах, академіях і вищих школах складають українські студенти з Картою Поляка. Із цим документом в Польщі молодим людям можна навчатися в державних університетах, політехніках, академіях мистецтв і різних вищих школах абсолютно безкоштовно, а це є вагомим аргументом під час вибору вишу.

Слід пам’ятати, що Карта Поляка – це не лише безкоштовна освіта в державних вишах Польщі, а й можливість участі в додаткових стипендіальних програмах, а також отримання знижки на навчання в приватних вищих навчальних закладах.

Вступ, навчання та безкоштовна освіта в Польщі - Polska Consult TM

Стипендії з Картою Поляка, їх види та відмінності

Студенти, які отримали Карту Поляка, у зв’язку з тим, що мають приналежність до Польського народу, можуть нарівні з польськими студентами подавати документи на соціальну стипендію, яка призначається студентам, які мають порівняно низькі доходи сім’ї, і що дозволяє покрити витрати на проживання та харчування студента.

Також можливе отримання стипендії за високий рівень успішності. Але варто пам’ятати, що в вищих навчальних закладах Євросоюзу  та Польщі, для того, щоб отримувати учнівську стипендію (стипендія за рівнем середнього бала), як правило, необхідно набрати за семестр середній бал, який не нижче, ніж 4,5.

Багато польських ВНЗ призначають зазначену стипендію, починаючи з середнього бала 4,65 – 4,85. Розмір стипендій в університетах може трохи відрізнятися, але в середньому стипендії становлять від 100 до 200 євро на місяць. Отримуючи таку стипендію, студентові буде вистачати на оплату гуртожитку і, можливо, харчування, а це значно скоротить витрати на проживання в Польщі.

Безкоштовна освіта в Польщі: вимоги до вступників

Вступаючи до державних ВНЗ в Польщі з Картою Поляка, варто пам’ятати, що, незважаючи на те, що Ви є іноземним студентом, вступаєте на тій же основі, що і польські студенти. Тому не варто забувати про конкурс на бюджетні місця. Під час вступу українські студенти надають тільки шкільний атестат і складають мовний іспит.

Середній бал атестата або свідоцтва про повну загальну середню освіту вноситься в конкурсний рейтинг, а деякі університети маю право вимагати сертифікати українського ЗНО, для повного розгляду конкурсних можливостей абітурієнта з України.

Не всі вищі навчальні заклади Польщі висувають однакові вимоги. Так, наприклад, технічні навчальні заклади звертають увагу і беруть до уваги оцінки із «технічних» предметів, такі, як математика, фізика, хімія, а гуманітарні, навпаки, не звертають на них уваги. Також багато вищих навчальних закладів вимагають додаткові документи для зарахування. Польські ж абітурієнти після закінчення школи проходять тестування, схоже з українським ЗНО та НМТ, так звану МАТУРУ, і вступають на підставі його оцінок.

Варто зазначити, що не всі польські випускники шкіл справляються із вказаним випускним іспитом, а тому йдуть навчатися до технікумів і коледжів Польщі. До польських ВНЗ вступають або ті, хто впорався із тестуванням, або випускники коледжів, які мають шанс підготуватися і скласти повторно тестування на позитивний бал. Саме з цим і пов’язано те, що багато студентів вищих шкіл, академій та університетів приходять на перший курс не одразу після школи.

Необхідні документи для вступу на “бюджет” до польських університетів

Не варто забувати, що, вступаючи із Картою Поляка до польського університету або вищої школи, необхідно підготувати ряд документів окрім Карти Поляка. Як ми вже зазначали вище, необхідно надати шкільний атестат, але його спочатку варто перекласти польською мовою, завірити й апостилізувати, а також виконати переведення наших оцінок в систему оцінювання польських навчальних закладів.

Крім атестата необхідно надати низку довідок, які вимагають навчальні заклади. Універсального списку довідок немає, адже різні університети вимагають різний пакет документів. Деякі ВНЗ можуть затребувати тільки довідки про склад сім’ї, а деякі – додатково і довідки про доходи. Всі необхідні документи також треба перекладати й завіряти.

Важливим і необхідним моментом є наявність пакета фотографій. Вищі навчальні заклади вимагають для різних документів різні фотографії з різних фоном, розміром і відсотковим вмістом обличчя. Саме тому наданий нами пакет послуг містить, поряд із перекладами і апостилізацією документів, ще й фотографування.

Дізнатися про всі необхідних документах для різних ВНЗ можна в Польській Громаді, яка в якості офіційної Приймальної комісії проводить оформлення документів, які необхідні для вступу українських студентів.

Варто зазначити, що Польська  Громада – Дніпропетровський Обласний Союз Поляків, допомагає зі вступом як абітурієнтам із Картою Поляка, так і звичайним українським випускникам шкіл. Також у Польської Громади є спеціальні ректорські квоти на навчання за зниженими цінами, адже вона підпорядковується польському консульству і безпосередньо проводить вступну кампанію для престижних вищих навчальних закладів Польщі.

Карта Поляка та студентські академічні обміни в Євросоюзі

Вступаючи на безкоштовне навчання та освіту разом з проєктом Polska Consult TM  (із Картою Поляка або без неї), студенти можуть взяти участь у програмах обміну студентами та вирушити на навчання до одного з вищих навчальних закладів Європейського Союзу. Зазначену освіту здобувають на безкоштовній основі, а студент повинен буде сплатити лише за переїзд та проживання.

Ряд європейських університетів на базі програм студентського обміну можуть видавати два дипломи. Так, навчаючись в Польщі, і вирушивши на один-два семестри навчатися до Італії або Англії, по закінченню навчання студент отримує два дипломи – польський диплом і диплом університету країни, де проходив 1-2 семестри навчання.

З Картою Поляка студенти отримують знижку на проїзд в поїздах Польщі, що дає їм можливість також подивитися країну і відвідати, як правило, безкоштовно її замки і визначні пам’ятки. Адже те, що Карта Поляка надає право на безкоштовне відвідування державних музеїв Польщі, закріплено на законодавчому рівні.

Навчаючись у ВНЗ Польщі, студенти з Картами Поляка можуть нарівні з польськими студентами вступати до наукових гуртків і брати участь в студентських організаціях. Протягом усього навчального року відбувається багато цікавих заходів, які влаштовують як студенти, так і ректорат ВНЗ або керівництво міста.

Студентське життя в Польщі є надзвичайно насиченим та різноманітним, в зв’язку з тим, що значна частина навчання відведена на практичні заняття, а вільний час можна проводити в різноманітних гуртках і клубах.

В оформленні всіх необхідних документів та проходження курсів польської мови, необхідних для вступу до престижних державних ВНЗ Польщі, вам допоможе наш проект Polska Consulting.

Оформити заявку на безкоштовне навчання та освіту у Польщі - Polska Consult TM