Багато жителів України цікавляться, як можна отримати Карту Поляка. Однак мало хто добре знає, що це за документ і які можливості він надає. Розповімо про це в нашій статті, щоб застерегти від помилкових думок та очікувань.
Що являє собою Karta Polaka
Це свідоцтво виглядає як невелика двостороння картка із пластику (5,5×8,5 см). У ній вказані:
- особиста інформація власника (П.І.Б., дата народження, громадянство)
- номер документа, термін його дії.
На Карті в обов’язковому порядку розміщується фотографія власника.
Відповідно до Закону від 07.09.2007 р., Карта Поляка є документом, який підтверджує, що громадянин однієї з держав СНД належить до польського народу. Тобто, отримавши такий документ можна користуватися деякими правами негромадянського характеру.
Крім того, можна навести слова колишнього президента Польщі Леха Качинського про те, що таке свідоцтво повертає багато законних прав полякам, які проживають за межами країни. Маючи Карту Поляка, вони можуть навчатися в Польщі, влаштовуватися на роботу нарівні з її громадянами, отримувати візу безкоштовно.
Як випливає з вищесказаного, цей документ підтверджує приналежність до польського народу. Проте, він не є довгостроковою візою, посвідкою на проживання або громадянством.
Детальніше про права власника Карти Поляка
Отримавши свідоцтво, можна розраховувати на певні права та пільги:
- можливість легального працевлаштування на території Речі Посполитої (РП) без оформлення спеціального дозволу на роботу;
- наявність права на відкриття та ведення власного бізнесу в Польщі нарівні з її громадянами;
- право на безкоштовне відвідування польських музеїв, на пільговий проїзд у муніципальному транспорті (на 37% дешевше, ніж для поляків);
- можливість звернення до польського посольства за оформленням довгострокової візи. При цьому не потрібно оплачувати встановлений збір або надавати додаткову документацію. Іншими словами, отримання довгострокової візи за наявності Карти Поляка можливе без наявності договору з роботодавцем або запрошення на навчання. Також не знадобиться надавати інші документи, що підтверджують мету отримання візи;
- право на безоплатне отримання медичної допомоги в разі невідкладних випадків. Навіть за відсутності страхового поліса власнику Карти Поляка не буде потрібно вносити гроші в медустанові;
- можна вступати до ВНЗ Польщі на тих самих умовах, що й польські абітурієнти. При цьому є можливість претендувати на стипендію, що призначається іноземцям;
- поява прав на першочергове отримання коштів, що виділяються на допомогу полякам за кордоном.
На який термін видається Карта Поляка
Таке свідоцтво є дійсним протягом 10 років з дати видачі. Якщо власник бажає продовжити термін його дії, то повинен за три місяці до його закінчення письмово заявити про це до відповідних органів. Буде виконано продовження ще на 10 років.
Якщо буде оформлено польське ПМП або громадянство Польщі, дане свідоцтво стає недійсним.
Етапи отримання Карти Поляка
Щоб отримати заповітний документ, знадобиться виконати такі дії:
- надіслати письмову заяву за встановленою формою до польського консульства за місцем проживання;
- додати копію документа, що посвідчує особу (закордонного паспорта);
- надати документи (їхні копії), що підтверджують належність родичів до РП;
- пройти співбесіду з польським консулом. У разі її успішного проходження буде призначено дату видачі Карти Поляка.
Пред’являти таке свідоцтво потрібно буде разом із документом, що підтверджує особу власника. Передавати його третім особам суворо заборонено.
Важливо звернути увагу на те, що під час співбесіди Консул оцінює рівень знання Польської на побутовому рівні з поляками. Тому вкрай важливо пройти підготовчі курси Польської мови.
Ми рекомендуємо звернути увагу на всі ті переваги, які відкриває Карта Поляка, особливо у сфері освіти та працевлаштування на території Польщі.
Освітній проект Polska Consult TM готовий надати всі необхідні консультації з цього питання і надати всебічну допомогу в отриманні Карти Поляка.