Карта Поляка – це документ, який доводить приналежність її власника до Польського народу. Після отримання документів їхні власники отримують не тільки низку прав, а й обов’язків, і про це не варто забувати.
Подавати заяву на призначення дати іспиту на отримання Карти Поляка можуть люди, які:
- відносять себе до Польського народу і ототожнюють себе до цього народу. Людина повинна розуміти і визнавати, що вона є поляком і бути гордою з цього приводу, надавши при цьому документи, що підтверджують Польське походження.
- володіють Польською мовою на базовому розмовному рівні, можуть читати і писати нею, а також вважають Польську мову своєю рідною. Людина повинна вважати Польську мову своєю рідною, навіть якщо вона не розмовляє нею щоденно і не читає книжки чи газети польською мовою щоранку та щовечора. Консул розуміє, що ми живемо в Україні, і щоденне спілкування відбувається російською та українською мовами, що налагоджує певний акцент на мову. Не варто боятися, що Ви скажете щось не так і просто мовчати, необхідно говорити нехай і з помилками.
- шанують і зберігають традиції Польського народу у своїх сім’ях і вважають їх своїми рідними. Це не означає, що необхідно відвідувати костели, адже віра – це особиста справа кожного. Польські традиції – це особливі страви на святковому столі, свята, як державні, так і церковні.
- мають когось із батьків (обох), бабусю чи дідуся (обох), подружню пару прабабуся з прадідусем, які були Поляками за національністю, та збереглися документи, які це доводять.
Але не варто намагатися підробити документи, адже всі документи перевіряються в консульстві і коли відкриється обман, Вас не тільки позбавлять Карти Поляка, а й заборонять перетинати польський кордон!!!
Документами, що підтверджують приналежність до польського народу на підставі яких видаватиметься Карта Поляка, можуть бути:
- свідоцтва про народження, в яких буде вказана національність. Це можуть бути радянські свідоцтва або польські, в яких у графі національність буде вказано Поляк або Полька.
- виписки з церковних книг про народження або вінчання, в яких буде вказана національність Поляк або Полька. Виписки можна надавати як з українських архівів так і з польських. Залежно від того де жили предки до переходу частини польських земель під владу України.
- виписки з РАЦСу, які відновлюють загублені свідоцтва про народження. У всіх українських РАЦСах зараз є електронна база даних, в яких є свідоцтва про народження та реєстрацію шлюбів практично 4 поколінь.
У разі якщо немає збережених документів, але людина впевнена, що її предки були Поляками і вона сама вважає себе поляком за національністю, то до консульства можна подати письмову довідку від Обласної або Регіональної Польської Общини. Ці довідки видаються польськими общинами тільки після закінчення трьох років активної участі в житті общини. Під активною участю в житті общини мається на увазі участь у всіх святкуваннях, взяття участі в розвитку і збереженні польської мови і культури в регіоні та місті.
Також можливо провести архівний пошук і юридичне оформлення документів через Агентство Національної Пам’яті при Польській Общині, де допоможуть відновити своє коріння.
Кому консул може відмовити в Карті Поляка
Процес отримання Карти Поляка це легалізація низки документів і чинників. У разі некоректної підготовки документом або неправдивої інформації, а іншими словами, невідповідності вимогам Закону “Про Карту Поляка” Консул Речі Посполитої має право відмовити у визнанні Карти Поляка.
Карту Поляка не видають людям, які:
- не подали необхідні документи;
- не володіють мовою;
- не знають польських традицій та історії.
Так само варто пам’ятати, що на Карту Поляка не можуть претендувати люди, які вже мають посвідку на проживання в Польщі або польське громадянство. Також консул може відмовити у видачі Карти Поляка людям, які можуть загрожувати порядку і незалежності Польщі.
За що можуть позбавити Карти Поляка
Якщо Вам видали Карту Поляка, це не означає, що її не можуть відкликати. Якщо власник Карти Поляка на території Польщі або іншої країни зробить що-небудь, що загрожуватиме якимось чином польській державі, його карту можуть анулювати.
Анулювати Карту Поляка можуть і за образливі висловлювання в бік Польщі та її народу в соціальних мережах, на телебаченні або в пресі. Також карту анулюють у того, хто вчинить злочин на території Польщі.
Процес отримання Карти Поляка
Процес отримання Карти Поляка це тривалий процес, який вимагає підготовки не тільки документів, а й мовної. Багатьом доводиться готуватися місяцями, перш ніж вони зможуть скласти іспит консулу.
Перше, що необхідно зробити – це зателефонувати в консульство за місцем проживання. Необхідно врахувати, адже щодня в консульство намагається додзвонитися десятки людей, тому не завжди вдається відразу зв’язатися. Але, це все ж таки реально і після того, як Ви додзвонилися, необхідно польською мовою представитися і попросити записати Вас на прийом до консула, для складання іспиту на Карту Поляка.
Далі пишемо заяву на отримання Карти Поляка, яку необхідно заповнити в електронному вигляді та роздрукувати. До неї вклеюють фотографію і ставлять підпис.
Після починаємо готувати всі документи, які необхідні. У консульстві необхідно надати як оригінали, так і копії. При цьому не варто забувати, якщо Ви або Ваші батьки міняли прізвище, виходячи заміж або з інших причин, необхідно представити всі документи, що вказують ці зміни.
Коли Вам зателефонують з консульства і скажуть дату співбесіди, чекайте на неї. Консулу необхідно надати всі документи і бути готовим відповідати на всі його запитання. Співбесіда і спілкування в консульстві відбувається тільки польською мовою і до цього необхідно бути готовим. Запитання, які ставить консул, дуже різноманітні, починаючи від питання, як Вас звати, і закінчуючи містом, у якому жив король, якого з’їли миші.
Вирушаючи на співбесіду для отримання Карти Поляка, необхідно знати історію Польщі, географію, традиції, відомих людей і вміти розповісти про себе, свої цілі та бажання.
По закінченню співбесіди і за умови, що всі документи в порядку, Ви підписуєте документи. Ці документи підтверджують, що на даний момент Ви не маєте польського громадянства і що Ви успішно склали іспит на Карту Поляка.
По закінченню двох – трьох місяців Ви отримаєте свою Карту Поляка. Необхідно буде приїхати в консульство і поставити підпис про отримання документів.
Участь у діяльності Польської Общини – нюанси для здобувача з польським походженням
Для тих, хто є членом Польської Общини, процес отримання Карти Поляка дещо полегшено, адже в общину раз на два-три місяці приїжджає консул для проведення іспиту. Немає необхідності телефонувати самостійно в консульство, а також можна відразу в общині перевірити всі документи і проконсультуватися, чи достатньо їх. Плюс ті, хто є членами Польських общин, мають змогу вчити польську мову та традиції, а також історію та географію.
Однією з найбільших польських общин в Україні є Дніпропетровський Обласний Союз Поляків, який об’єднує всіх людей з польським походженням у Дніпропетровській області. Союз має регіональні общини в низці міст у Дніпропетровській області. Община є офіційною і повністю підпорядковується генеральному консулу Речі Посполитої в Україні.