Карта Поляка це документ, який можуть отримати з 2007 року всі, у кого є польське коріння. Закон про Карту Поляка ухвалив польський парламент у вересні 2007 року, а в 2015-2016 роках було внесено низку змін.
Причиною ухвалення цього закону стала програма з репатріації польського народу на батьківщину. Карта Поляка не є громадянством Польщі, але вона дає низку переваг після приїзду до Польщі.
Привілеї для власників Карти Поляка
Так, наприклад, власники Карти Поляка відкривають національну польську візу в консульстві безкоштовно без візового збору. Національна польська віза відкривається на 365 днів і протягом цього часу можна перетинати кордон в обидва боки бажану кількість разів.
У зв’язку зі змінами в законах Польщі, національна польська віза по Карті Поляка з 2015 року і до сьогоднішнього дня робиться протягом тижня.
Подавши документи, необхідно почекати тиждень, до того як Вам віддадуть закордонний паспорт з готовою візою. Це було зроблено через велику кількість охочих відвідати Річ Посполиту або вирушити на навчання та у зв’язку зі зміною в Україні паспортів на біометричні.
Навчання в державних польських університетах на бюджеті
Власник Карти Поляка має право безоплатно навчатися в державних ВНЗ Польщі. Так само є можливість претендувати на соціальну стипендію та гуртожиток.
Деякі ВНЗ Польщі мають окрему стипендіальну програму для власників Карт Поляка, що дає змогу скоротити свої витрати під час навчання в Польщі. Також можна вступати вчитися в державні коледжі, які є середньою освітою.
Робота та бізнес у Польщі на правах громадян Польщі
Карта Поляка дозволяє своєму власникові працювати, перебуваючи на території Польщі без оформлення спеціального платного дозволу на роботу. За своєю суттю Карта Поляка виконує роль цього дозволу.
Також за допомогою Карти Поляка можна відкрити свій бізнес на території Польщі і займатися малим або великим підприємництвом. Підстави для відкриття своєї справи будуть такими ж, як і для поляків.
Медична допомога власнику Карти Поляка
За термінової потреби Карта Поляка дає змогу користуватися невідкладною швидкою медичною допомогою, низка медичних послуг є безкоштовними, як і для поляків.
Ще одним плюсом володіння Карти Поляка є безкоштовне відвідування державних музеїв у Польщі. Це є корисним у подорожах Польщею, адже немає необхідності платити за вхід у музеї або купувати туристичний квиток для відвідувань музею.
Пільги при проїзді в залізничному транспорті Польщі
Проїзд у поїздах для власників Карт Поляка надається з 37% знижкою на квитки. При цьому абсолютно не важливо, куди Ви їдете: в сусіднє місто чи через усю країну.
Фінансова допомога та міграційні привілеї
Також у законодавстві Польщі є пункт, згідно з яким поляки, які перебувають за кордоном, можуть у деяких випадках отримувати фінансову допомогу від польської держави. Карта Поляка прирівнює свого власника до поляків і дає йому право теж подавати прохання в певних ситуаціях про матеріальну допомогу.
Варто зазначити, що національна польська віза дає право подорожувати Європою без оформлення додаткових документів і віз. Перебувати в європейських країнах з Картою Поляка можна 90 днів на рік, а перетинати кордони в цей термін необмежену кількість разів.
Відмінність Карти Поляка від громадянства Польщі
Незважаючи на всі ці нюанси, варто пам’ятати про те, що Карта Поляка ще не громадянство, але вона є впевненим початком для тих, хто планує його отримати.
З Картою Поляка необхідно щорічно відкривати візу, а процес отримання громадянства триватиме від 3 до 5 років. Карта Поляка – це документ, який дасть змогу здобути гідну європейську освіту тим випускникам, що не хочуть відмовлятися від українського громадянства.
Якщо Ви з якихось причин не хочете або не можете вступити до державного ВНЗ, низка приватних навчальних закладів надає знижки на навчання для власників Карт Поляка.
Процес отримання Карти Поляка починається з підтвердження польського походження
Для того щоб отримати Карту Поляка необхідно мати польське коріння та документи, які це підтверджують. Якщо таких немає, то слід звернутися до Агенції Національної Пам’яті при Польській Громаді та здійснити пошук польського коріння.
Також варто пам’ятати про те, що під час пошуку підтверджувальних документів необхідно не забувати про лінію споріднення. Це означає, що для одержувача буде достатньо його свідоцтва про народження, в якому буде зазначено, що один із батьків або обидва є поляками за національністю.
У разі надсилання на бабусю чи дідуся також буде достатньо лише одного родича. Але якщо поляками є родичі по лінії пра, то необхідно щоб і прабабуся, і прадідусь були поляками. Це можуть бути як сімейна пара, так і один з боку матері, а другий з боку батька.
Можуть виступати як підтвердження два прадідусі або дві прабабусі. Якщо польське коріння по лінії прапра, то необхідно 4 людини польської національності. Глибше польське коріння розглядають у кожному випадку окремо, і тільки консул може точно сказати, які документи необхідні. Більш докладно про документи описано в статті “Хто має право отримати Карту Поляка“.
Володіння рідною Польською мовою – основна умова отримання Карти Поляка
Але мати польське коріння цього не достатньо, щоб отримати Карту Поляка. Необхідно володіти Польською мовою на рівні не нижче В1 – це розмовний рівень.
Консул вирішує про те, чи видавати людині Карту Поляка, а для цього проводиться співбесіда Польською мовою. Якщо людина не знає польської мови, то їй відмовлять у Карті Поляка. Це не стосується тільки маленьких дітей до 8 років.
Маленькі діти мають лише знати як їх звати, і сказати це польською, і розповісти невеличкий вірш (якщо дитина вже вміє розмовляти).
Проходити курси можна в Польських Громадах, які є офіційними і підпорядковуються польському консульству в Україні. Однією з таких громад є Дніпропетровський Обласний Союз Поляків, у якій проходять мовні курси для людей з польським корінням. Також Союз має філії в Кам’янському (Дніпродзержинську), Марганці, Кривому Розі та Новомосковську.
На співбесіді консул для того, щоб зрозуміти рівень мови і чи розуміється людина на історії та традиціях Польщі, ставить різні запитання, які описано в статті “Запитання до співбесіди на Карту Поляка“.
Процедури після успішного проходження співбесіди
Після успішного проходження співбесіди, надання всіх необхідних документів і підписання у консула документів минає місяць або два до вручення Карти Поляка.
Усі Карти робляться у Варшаві, і перш ніж почати робити Карту в Польщі ще раз перевіряють усі документи. У разі якщо знаходять фальшиві – повертають, а людині більше не нададуть можливості подавати прохання на Карту Поляка.
Готові Карти Поляка доставляють у консульство разом із документом “Децизія”, який підтверджує правову сторону Карти. Термін придатності у всіх Карт Поляка 10 років, після чого необхідно подавати прохання про продовження.
Забирати Карти Поляків можна як самостійно в консульстві, так і в польських громадах (для їхніх членів), які діють на всій території України.
Як студенту отримати Карту Поляка
Якщо студенту польського університету не виповнилося 18 років, у такому разі один із батьків, який має Карту Поляка, може подати заяву про визнання консулом претендента на Карту Поляка.
У разі, якщо студент досяг 18-річного віку, то він самостійно подає документи на отримання Карти Поляка. При цьому обов’язковим є проходження співбесіди на знання Польської мови, культури та традицій Польщі.
Корисна інформація для власника Карти Поляка, який вступає до університетів Польщі
Дана інформація дозволяє максимально ефективно вступати і навчатися власникам Карти Поляка в державних університетах Польщі. Подробиці наведені нижче за посиланнями.
Обрати польський університет….